„AUSCHWITZ NIE SPADŁO Z NIEBA…”

To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć.

To znaczy, że się może wydarzyć wszędzie, na całej ziemi.

Primo Levi

memento plakatKoszmar Holokaustu udało się przeżyć nielicznym spośród 11 mln. europejskich Żydów. Ginęli wszyscy- mężczyźni, kobiety i dzieci. Dokładna liczba ofiar nie jest znana - uniemożliwiają to zniszczone archiwa i świadome, konsekwentne zacieranie śladów zbrodni. Szacuje się, że w wyniku planowego, zorganizowanego i opłacanego przez instytucje państwa procesu eksterminacji zamordowano ok. 6 mln. ludzi, z czego niemal połowa to Żydzi polscy. Jednocześnie należy pamiętać, że prześladowania dotknęły także inne grupy uznane przez nazizm za gorsze (niebezpieczne) rasowo lub biologicznie (Romowie i Sinti, Słowianie), także przeciwników politycznych, ideologicznych i behawioralnych, w tym między innymi komunistów, socjalistów, Świadków Jehowy i homoseksualistów. Decyzją władz niemieckich miejsca zagłady utworzono na ziemiach polskich: Chełmno nad Nerem, Treblinka, Sobibór, Bełżec. Największy hitlerowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau, który pochłonął prawie milion ludzkich istnień, stał się światowym symbolem terroru i ludobójstwa. 1 listopada 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia - datę wyzwolenia obozu w 1945 r.- Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Dlaczego pamięć ofiar mordów, dokonanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej jest tak ważna? Mówił o tym m.in. były więzień Auschwitz – Birkenau i Buchenwaldu Marian Turski podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w 2015 r. Jego wystąpienie to swego rodzaju wezwanie do nas, żyjących dziś w poczuciu wolności i bezpieczeństwa. Przywołał też słowa swego przyjaciela, także Ocalonego z Zagłady, Romana Kenta:

„(…) gdybym ja miał tylko taką władzę, to dodałbym jedenaste przykazanie, do tych dziesięciu powszechnie szanowanych przykazań. „Nigdy, przenigdy nie pozostawaj jedynie obojętnym widzem. I dodał:

Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba.”

Wystąpienie Mariana Turskiego podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau 27 stycznia 2020 r.

 

 

Wystąpienia Romana Kenta  ( w języku angielskim) podczas obchodów 70 rocznicy wyzwolenia Auschwitz 27.stycznia 2015 r. 

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z tymi niezwykłymi głosami Ocalonych, które skłaniają nas do refleksji nie tylko nad przeszłością…