Maria SKŁODOWSKA - CURIE
(1867- 1934)

Urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 r. jako ostatnia z pięciorga dzieci. Ojciec - Władysław Skłodowski, matka - Bronisława Boguska.

Jako pierwsza kobieta w historii zdała egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W dzień studiowała, a wieczorami pracowała jako korepetytorka, z trudem zarabiając na utrzymanie. W 1893 roku uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie, a w 1894 roku uzyskała drugi licencjat z matematyki.

• 1878 r. - umiera matka Marii Skłodowskiej - Bronisława Boguska.
  • 1882 r. - Maria Skłodowska ukończyła gimnazjum (w wieku 15 lat).
  • 1890-1891 - Maria Skłodowska uzyskuje dostęp do Laboratorium Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Kierownikiem Pracowni Fizycznej w Muzeum był kuzyn Marii - Boguski Józef Jerzy (1853-1933) - fizykochemik. W latach 1875-1876 Józef Boguski był asystentem Dmitrija Mendelejewa (1834-1907). Po powrocie do Polski Józef Boguski utrzymywał przyjacielskie stosunki ze swoim nauczycielem, posyłał mu nowe prace i komunikaty o planach naukowych. Józef Boguski w liście wysłanym w 1898 r. do Dmitrija Mendelejewa poinformował go o odkryciu polonu i radu przez Marię Skłodowską-Curie.
  • 1891 r. wyjazd Marii Skłodowskiej na studia do Paryża
  • 1893 r. Maria Sklodowska uzyskuje licencjat z fizyki
  • 1894 r. Maria Sklodowska uzyskuje licencjat z matematyki
  • 1895 r. (26 lipca ) małżeństwo Marii Skłodowskiej z Pierre Curie.
  • 1897 r. (12 wrzesień) - urodziny córki Ireny.
  • Irena Curie w 1918 r. uzyskuje licencjat z fizyki; zostaje asystentką Marii Skłodowskiej-Curie. W 1925 r. Irena Curie broni pracy doktorskiej pt. "Badania nad promieniami alfa polonu". W 1934 r. Irena Joliot-Curie wraz z mężem Frederickiem Joliot-Curie dokonuje odkrycia zjawiska sztucznej promieniotwórczości. W 1935 r. wraz z mężem Irena zostaje laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii (przyznaną za syntezy nowych pierwiastków promieniotwórczych). Irena Joliot-Curie i Frederic Joliot-Curie mieli dwoje dzieci: córkę Helenę (została badaczem jądrowym) i syna Pierre (został biofizykiem). Irena Joliot-Curie zmarła na białaczkę 17 marca 1956 roku w wieku 59 lat.
  • 1898 r. pierwsza samodzielna praca naukowa Marii Skłodowskiej-Curie zaproponowana przez prof. Gabriela Lippmanna "Własności magnetyczne zahartowanej stali".

A tu można sprawdzić swoją wiedzę o życiu Marii Skłodowskiej-Curie w multimedialnym quizie ---> START

Zapraszamy także na multimedialne wycieczki po Warszawie śladami naszej Patronki ---> Wycieczka_1 oraz Wycieczka_2.