Konkurs „Cud nad Wisłą”…..
To już 10. konkurs historyczny. Od 2005 roku – z wyłączeniem 2006 – co roku nasze Liceum rozpisuje konkurs poświęcony wydarzeniu bądź wydarzeniom, których rocznice obchodzimy w danym roku kalendarzowym.
95 – rocznica zwycięskiej bitwy pod Warszawą w czasie wojny
polsko - bolszewickiej 1920 roku stała się okazją do rozpisania konkursu historycznego przez XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół warszawskich i podwarszawskich – podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych.
Patronat Honorowy nad Konkursem objęli : Burmistrz Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy Pan Tomasz Kucharski, Muzeum Wojska Polskiego
i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Na konkurs wpłynęły 84 prace z 15 szkół – 5 podstawowych,
5 gimnazjów i 5 ponadpodstawowych w różnych kategoriach.
W sumie wzięło w nim udział 123 uczniów.
Komisja konkursowa zbierała się dwukrotnie – 27 X 2015 roku - aby dokonać oceny recytacji i wykonania pieśni przez uczestników konkursu oraz
3 XI - celem oceny pracy konkursowych w różnych kategoriach.
Przy ocenie prac brano pod uwagę:
- wartość merytoryczną ( treść, odkrywczość, samodzielność)
- oryginalną formę ujęcia tematu
- walory artystyczne i techniczne pracy.
Przy ocenie pieśni wzięto pod uwagę następujące kryteria:
- czystość intonacji
- muzykalność wykonania
- dykcja i emisja głosu
- akompaniament
- interpretacja i kostium sceniczny
- ogólne wrażenie artystyczne.
Przy ocenie utworów poetyckich zwracano uwagę na:
- interpretację
- znajomość utworu
- dykcję i emisję
- strój, sposób zachowania się na scenie
- ogólne wrażenie artystyczne.
Uroczystość finałowa konkursu „Cud nad Wisłą”, odbyła się 9 listopada 2015 roku i połączona była ze Świętem Szkoły oraz Świętem Niepodległości.
W czasie uroczystości uczniom najlepszych prac i najlepszych wykonań wręczono nagrody, a pozostałym uczestnikom konkursu podziękowania za udział. Samą galę uświetniły występy laureatów w kategorii artystycznej, podczas której, mogliśmy wysłuchać deklamacji wierszy oraz wykonania pieśni patriotycznych.
Uroczystość Święta Szkoły i galę finału konkursu swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz dzielnicy Praga Południe, dyrektorzy szkół,
z których uczniowie brali udział w konkursie oraz licznie przybyli uczestnicy konkursu, a także przedstawiciele instytucji z którymi nasze Liceum współpracuje.
A oto zwycięzcy i laureaci konkursu:
W kategorii I:
I - szkoły podstawowe:
I. A - prace plastyczne - plakat:
I miejsce:
1. Barbara Alka - VIB
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun: Maria Kujawska, Anna Kiełbus
II miejsce:
2. Marta Nidzgorska - IVA
Karolina Żelichowska – IID
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun : Maria Kujawska, Anna Kiełbus
III miejsce:
3. Wiktoria Dawidczyk - IVC
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun: Elżbieta Filipczuk, Adam Zaporski
3. Karolina Wultańska – kl.VB
Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich
Opiekun: Dorota Grabowska – Skuza
I.B – gazetka:
III miejsce:
1. Hubert Siwek – kl. III
Szkoła Podstawowa nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida
Opiekun: p. Iwona Szkodzińska
Wyróżnienie:
Barbara Sałańska – VIC
Alicja Sałańska - IVA
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun: Maria Kujawska, Anna Kiełbus
I.C – praca plastyczna -rysunek:
I miejsce:
1. Aneta Wysokińska - VC
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun: Maria Kujawska, Anna Kiełbus
II miejsce:
2. Gabriela Kupras - VB
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun: Maria Kujawska, Anna Kiełbus
2. Kornel Miezin - VD
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun : Maria Kujawska
2. Szymon Gawron – kl. VIB
Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich
Opiekun: Dorota Grabowska – Skuza
III miejsce:
3. Justyna Brzustowska – IVA
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun: Maria Kujawska, Anna Kiełbus
Wyróżnienie:
1. Oliwia Kitlas - IVA
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun: Maria Kujawska, Anna Kiełbus
2. Ewa Sobótka – VB
Szkoła Podstawowa nr 246 im. 1 Warszawskiej Dywizji
Piechoty im. Tadeusza Kościuszki
Opiekun: Maria Kujawska, Anna Kiełbus
I.D -Wykonanie utworu poetyckiego:
I miejsce: Jakub Semla – „Poezja” W. Broniewskiego
ze Szkoły Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK
„Gustaw” i „Harnaś”
II miejsce: Oliwia Zawadzka – „Pieśń o Józefie Piłsudskim”
A. Dzięciołowskiego
ze Szkoły Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK
„Gustaw” i „Harnaś”
III miejsce: Marcel Kropisz – „Ksiądz Bohater” Autor Nieznany
ze Szkoły Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK
„Gustaw” i „Harnaś”
Opiekun: Piotr Skrobek
I.E -Wykonanie pieśni i piosenki:
I miejsce : Jakub Semla - „Śpiewka 1920 roku”
Szkoła Podstawowa nr 279 im. Batalionów AK „Gustaw”
i „Harnaś”
Wyróżnienie: Klaudia Kamola – „Rozkwitały pąki białych róż”
Szkoła Podstawowa nr 279 im. Batalionów AK „Gustaw”
i „Harnaś”
Opiekun: Piotr Skrobek
W kategorii II :
II - Szkoły gimnazjalne przyznano następujące nagrody:
II. A – prace plastyczne – kompozycja przetrzenna:
I miejsce:
1. Klaudia Więch
Gimnazjum nr 27 z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Orląt Lwowskich
Opiekun: p. Anna Cieplewicz
2. Bartosz Łuszczyk – IB
Gimnazjum nr 21
Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
Opiekun: Barbara Banasiak, Marzena Krasowska,
Elżbieta Masłowska
II. B – prace plastyczne – rysunek:
I miejsce:
1. Agnieszka Wyszyńska
Gimnazjum nr 27 z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Orląt Lwowskich
Opiekun: p. Anna Cieplewicz
II miejsce:
1. Michalina Malinowska - IIID
Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Sulejówku
Opiekun: Ilona Tkaczyk
III miejsce:
1. Julia Matczak
Gimnazjum nr 2 im. Kawalerów Orderu Wojennego
Virtuti Militari
Opiekun: Anita Trawińska
II. C – prace plastyczne – gazetka:
III miejsce:
1. Natalia Wojtyła
Gimnazjum nr 27 z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Orląt Lwowskich
Opiekun: p. Anna Cieplewicz
Wyróżnienie:
1. Maria Przybyłowicz – IIIA
Anna Położniak – IIIA
Gimnazjum nr 21
Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
Opiekun: Barbara Banasiak, Marzena Krasowska, Elżbieta Masłowska
II.D – prace plastyczne –album:
II miejsce:
1. Anastazja Włodarska
Barbara Walczyk
Gimnazjum 102 w Zespole Szkół nr 116
Opiekun: Wioletta Pawlak
III miejsce:
1. Kamila Zawiślańska
Gimnazjum nr 27 z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. Orląt Lwowskich
Opiekun: p. Anna Cieplewicz
Wyróżnienie:
1. Julia Szczurowska - IIIB
Gimnazjum nr 21
Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
Opiekun: Barbara Banasiak, Marzena Krasowska,Elżbieta Masłowska
II.E –prezentacja audiowizualna:
I miejsce:
1. Fabio Kaniewski – IIB
Adam Rogalski – IIB
Gimnazjum nr 21
Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
II miejsce:
1. Dominik Kluczyński – IA
Gimnazjum nr 21
Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
III miejsce:
1. Wiktoria Termer – IIIA
Gimnazjum nr 21
Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
Opiekun: Barbara Banasiak, Marzena Krasowska, Elżbieta Masłowska
II.F -Wykonanie utworu poetyckiego:
I miejsce : Julia Goźlińska - „Cud zwycięstwa” Autor nieznany
Aleksandra Kępka – „Obrona Warszawy” A. Oppman (Or-Ot)
Gimnazjum 102 w Zespole Szkół nr 116
II miejsce: Julia Orłowska – „Bitew bez liku było” A. Oppman (Or-Ot)
Gimnazjum 102 w Zespole Szkół nr 116
III miejsce: Jakub Górski, Jan Oryl – „Zapomniana mogiła”
A. Oppman (Or-Ot)
Gimnazjum 102 w Zespole Szkół nr 116
Opiekun: Wioletta Pawlak, Małgorzata Rodak
II.G -Wykonanie pieśni i piosenki:
Nie przyznano nagród.
W kategorii III – szkoły ponadgimnazjalne:
III. A - Prace plastyczne - album:
I miejsce:
1. Joanna Perkowska - IIB
XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy
Opiekun: Michał Mazański
III.B - Prace plastyczne - plakat:
Wyróżnienie:
1. Kinga Kołodziejska
IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza
Opiekun: Tadeusz Bąk
III.C – Praca Literacka :
Nie przyznano nagród.
III.D - Wykonanie utworu poetyckiego:
Nie przyznano nagród.
III.E Wykonanie pieśni i piosenki:
I miejsce : Agata Wojtasik - „Jak to na wojence ładnie ”
XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi
im. płk. L. Lisa –Kuli
Opiekun: Iwona Nowakowska
Wyróżnienie: - za treść piosenki własnej kompozycji otrzymał:
Konrad Witkowski
Technikum Nr 12
Zespół Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich
Opiekun: Barbara Banasiak, Marzena Krasowska, Elżbieta Masłowska
Nagrodę specjalną otrzymał chór szkolny „Ptaszki Św. Piotra” IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w składzie:
1. Agnieszka Snarska
2. Angelika Cudna
3. Angelika Zapendowska
4. Edyta Kojtych
5. Emilia Ciok
6. Emilia Guzowska
7. Julia Wolska
8. Kamila Caban
9. Karolina Bujalska
10. Karolina Gajewska
11. Katarzyna Sknadaj
12. Kinga Wycech
13. Mateusz Łoniewski
14. Aleksandra Mikołajczyk
15. Piotr Andrychowicz
16. Piotr Cichocki
17. Piotr Tarnowski
18. Stanisław Molga
19. Weronika Zdzieborska
za wykonanie pieśni - „Marsz, marsz Poloniae” i „Leguny w niebie”.
Opiekun: Hanna Pacek, Piotr Gisicki
Zwycięzcom gratulujemy!
Na zakończenie uroczystości wręczono również nagrody laureatom szkolnego konkursu o życiu i działalności Marii Skłodowskiej – Curie – naszej patronki. Do konkursu, co roku przystępują uczniowie klas pierwszych. W tym roku konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie - Ewa Orłowska
i Joanna Franaszczuk (nauczycielki naszego Liceum).
Oto zwycięzcy:
I miejsce – Jakub Kulesza – kl. IC
II miejsce – Kacper Krasnodębski – kl. IA
III miejsce – Agata Zielińska – kl. IB
- Grzegorz Skarżyński – kl. IC
Zwycięzcom gratulujemy!
Mariola Bujak
nauczycielka historii