27.01.2023 r. - MIEDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

W piątek 27.01.2023 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji uczniowie klas 4b, 4cg, 2e i 1a wzięli udział w warsztatach „Zapamiętam imię twoje…” poświęconych dzieciom – ofiarom Szoah. Wprowadzeniem był wiersz Wisławy Szymborskiej „Jeszcze”.

W ramach lekcji historii uczniowie poznali kilka historii dzieci z okolic Mińska Mazowieckiego.

Były to przejmujące opowieści o nadziei, determinacji, walce o życie, beznadziei i poświęceniu.

 

Uczniowie czytali biogramy Ity Lewin, Icie Rozenberga zwanego Kuniakiem, Basi Guzówny, Moszka Kamiennego, Poldka Goldmana, Izajsza Wajnera i sióstr Berger. Szukali odpowiedzi na pytania: Komu udało się przeżyć? Dzięki komu (lub dzięki czemu) przeżyli? Dlaczego inni nie przeżyli? Dlaczego tak trudno było znaleźć kryjówkę? Kto pomagał”? Jakie były motywacje tych, którzy pomagali?

Basia i Danusia Bergerwny ok 1949 r 

Basia i Danusia Bergerówny ok. 1949 r.

 

  Photo 1946 a gauche 

Photo 1946

 

Guta z wujem MeieremTyrangiel i Jzefem Jaszczukiem d 1947 

Guta z wujem MeieremTyrangiel i Józefem Jaszczukiem, Łódź 1947

 

  Basia lipiec 1946 

Basia lipiec 1946

Zdjęcia pochodzą z archiwów rodzinnych

Wychodzili z przekonaniem, że za milionową liczbą ofiar Zagłady kryją się indywidualne historie konkretnych ludzi, a ich przypominanie przywraca im imię.

Noblistka czyta swój wiersz „Jeszcze”:

https://www.youtube.com/watch?v=lIIEc00KiY8