We wtorek 9 listopada klasa 3b pod opieką wychowawcy p. Karola Kierzkowskiego oraz p. profesor Małgorzaty Kołak udała się na wycieczkę śladami miejsc pamięci bitwy pod Olszynką Grochowską. Była to najbardziej heroiczna batalia, którą oddziały polskie stoczyły z wojskiem zaborcy rosyjskiego w trakcie powstania listopadowego. W 1916 r. na miejscu bitwy stanął pierwszy drewniany krzyż upamiętniający bohaterów. Złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze na Pomniku Poległych, który jest również mogiłą uczestników bitwy z 25 lutego 1831 roku. Odwiedziliśmy także wytyczoną wzdłuż ul. Traczy Aleję Chwały. Znajdują się tam pamiątkowe tablice poświęcone pamięci uczestników bitwy m.in. gen. Józefa Bema, gen. Ignacego Prądzyńskiego, gen. Józefa Chłopickiego czy gen. Jana Skrzyneckiego.

Aleksandra Zielińska, klasa 3b

 

olszynka grochowska

Zdjęcia - Maja Kowalska