Przychodzę więc i klękam na tej Golgocie współczesności…

Z inicjatywy prof. Marioli Bujak, w dniu 3.02.2020 roku  uczniowie kl.1K i 1L wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach historycznych prowadzonych przez pracownika Działu Edukacji Muzeum Auschwitz - panią Katarzynę Odrzywołek. Młodzież z wielkim zainteresowaniem śledziła losy więźniów Auschwitz-Birkenau.

 

Warsztatom towarzyszyła wystawa pokazująca powojenne pozostałości niemieckiego Obozu Auschwitz - Birkenau, na czarno białych zdjęciach z lat 1945 - 1947. Widać na nich przerażające, gigantyczne "pobojowisko", z którego po trudnych, mądrych działaniach organizatorów, w większości byłych więźniów, utworzone zostało dzisiejsze Muzeum.   

Wystawa i zajęcia odbyły się w Czytelni Naukowej nr XXI (Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Mokotów) przy ul. Bukietowej. Wystawa Przychodzę więc i klękam na tej Golgocie współczesności … zorganizowana została przy współpracy: Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau (TONO) i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau z okazji 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz- Birkenau.

golgota wspolczesnosci4