We wtorek 30 listopada klasa 3m pod opieką Pani Profesor Ewy Borkowskiej udała się na wycieczkę śladami powstania listopadowego.

Wycieczka była naszym klasowym projektem - sami opracowaliśmy trasę i materiały, wcieliliśmy się też w role przewodników. Pilotowani przez Marcina powędrowaliśmy do miejsc, w których rozegrały się warszawskie epizody powstania. Były to: Olszynka Grochowska - miejsce najkrwawszej bitwy, Warszawska Szkoła Podchorążych, skąd wyruszyli spiskowcy, pomnik Jana III Sobieskiego i Belweder, Arsenał oraz Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie są upamiętnione najważniejsze bitwy tego polskiego zrywu.

Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie jednogłośnie potwierdzili, że było to bardzo ciekawe doświadczenie a realizacja zadania połączyła i zbliżyła do siebie naszą klasę.

                                                                                                             Nina Gomoła, 3m

Zapraszamy do galerii

Miło nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie eTwinnig.

Potwierdzenie udziału w projekcie

10 listopada uczniowie klas trzecich przygotowali dla młodszych klas liczne konkurencje historyczne, zręcznościowe czy artystyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nie mogło zabraknąć okolicznościowego przemówienia oraz wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Niech żyje wolna i niepodległa Polska!

11 listopada 2

We wtorek 9 listopada klasa 3b pod opieką wychowawcy p. Karola Kierzkowskiego oraz p. profesor Małgorzaty Kołak udała się na wycieczkę śladami miejsc pamięci bitwy pod Olszynką Grochowską. Była to najbardziej heroiczna batalia, którą oddziały polskie stoczyły z wojskiem zaborcy rosyjskiego w trakcie powstania listopadowego. W 1916 r. na miejscu bitwy stanął pierwszy drewniany krzyż upamiętniający bohaterów. Złożyliśmy kwiaty oraz zapaliliśmy znicze na Pomniku Poległych, który jest również mogiłą uczestników bitwy z 25 lutego 1831 roku. Odwiedziliśmy także wytyczoną wzdłuż ul. Traczy Aleję Chwały. Znajdują się tam pamiątkowe tablice poświęcone pamięci uczestników bitwy m.in. gen. Józefa Bema, gen. Ignacego Prądzyńskiego, gen. Józefa Chłopickiego czy gen. Jana Skrzyneckiego.

Aleksandra Zielińska, klasa 3b

 

olszynka grochowska

Zdjęcia - Maja Kowalska

Na przełomie października i listopada klasy realizujące w naszej szkole rozszerzony program z historii i wiedzy o społeczeństwie wzięły udział w ciekawych zajęciach warsztatowych z zakresu prawoznawstwa, które poprowadziła Pani Katarzyna Grajcar. Była to inspirująca możliwość wymiany  doświadczeń i dyskusji.

edukacja prawna3