Projekt „Szkoła mistrzostwa językowego”

w XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie

Nasza szkoła uczestniczyła w realizacji projektu pt. „Szkoła mistrzostwa językowego”, w którym brali udział reprezentanci klas 1A, 1B, 2B, 2E. Projekt współtworzony był z Fundacją Języka Polskiego oraz studentami Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Początkowo wszyscy uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bardzo ciekawych wykładów, które zostały poprowadzone przez znakomitych przedstawicieli współczesnej myśli językoznawczej. Następnie zostały przeprowadzone warsztaty praktyczne, podczas których omówiliśmy opracowanie prof. Grzeni na temat wzorców wypowiedzi (gatunków) w Internecie. W późniejszym czasie było to bardzo przydatne podczas pracy projektowej. Naszym zadaniem było przeanalizowanie wybranych gatunków wypowiedzi internetowych, a następnie wyciągnięcie słusznych wniosków. Wybraliśmy gatunki takie jak: blog, strona internetowa, komunikatory internetowe i Youtube. Dogłębnie przygotowaliśmy to i umieściliśmy w formie tabeli. Tak powstała nasza prezentacja. 21.05 odbyła się gala finałowa tego projektu, na której zostały przedstawione interpretacje danych zagadnień, opracowanych przez uczniów z warszawskich szkół średnich. Poruszyliśmy tematy takie jak: zapożyczenia, język młodzieżowy i nauki zdalnej, memy internetowe, język aktorski, czy idiolekt Roberta Makłowicza! Projekt pokazał nam, jak ważne jest rozwijanie kompetencji polonistycznych. Ponadto uświadomił, że współpraca i umiejętność nabywania wiedzy od innych może być bardzo przydatna w życiu.

wypowiedzi.png